21 Eylül 2015

3D EL İZİ NASIL ALINIRBebeğinizin yada çocuğunuzun 3D el izini kendinizde bir kaç basit adımda kolayca yapabilirsiniz.Malzemeler
1 bardak un
1 bardak tuz
kalıbı alabilmek için yuvarlak/kare kısa kenarlı bir kap yada tabak
su
alçı tozu

1 bardak un ve 1 bardak tuzu derin bir kapta karıştırın.
Karışımın içine, elinize yapışmayacak kıvamda bir hamur elde edene kadar azar azar su ekleyin.
Hamuru biraz yoğurduktan sonra yuvarlayarak top haline getirin ve kısa kenarlı kalıp olarak kullanacağınız tabağın içine düzgünce yayın.
parmak izleri yok etmek ve düzgün bir zemin hazırlamak için altı düz bir tabakla hamurun üzerine bastırın.
Zemini düzeltikten sonra bebeğinizin/çocuğunuzun elini hamurun ortasına bastırın ve el izinin hamura güzel bir şekilde çıktığından emin olduktan sonra kalıp hazır sayılır.
Bu aşamada kalıbın yarı aşamasını tamamladık.Şimdi alçıyı hazırlıyoruz.
Alçıyı hazırlarken artık kullanmayı gözden çıkardığınız bir kaba ihtiyacınız olacak.Alçıyla çalışmaya başlamadan önce altına mutlaka gazete kağıdı sermenizi öneririm.Kaba önce bir miktar su ve sonrasında üzerine alçıyı ekleyin.Tahta bir çubukla karıştırın.Bekletmeden hazırladığınız hamur kalıbının üzerine alçı karışımını dökün.Kalıbın her yerine alçının yayılmasını sağlayın.Artık kalıbınızın donması için sadece beklemek kaldı.
Yaklaşık bir saatte alçı tutuyor ama siz yinede emin olmak için bir kaç saatten önce kalıba hiç dokunmayın.İyice donduğundan emin olduktan sonra kalıbı ters çevirin ve tabaktan çıkarın.El izini aldığınız hamuru alçının üzerinden soyarak çıkarın.
3D el iziniz hazır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

gitmeden bir şeyler karalayın :)


E.KILIÇ

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...